História školy Súčasnosť Profil školy

Súčasnosť

V súčasnosti škola sídli v 40 ročnej budove. Má 7 tried, ktoré navštevuje 81 žiakov v 9. ročníkoch. Okrem klasických tried má škola 1. triedu školského klubu.

O vyučovací proces sa stará kolektív pedagogických zamestnancov v celkovom počte 11. Vo svojej práci využívajú maximálne vedomosti a zručnosti ako aj vlastné skúsenosti a tak sa snažia vychovať z každého žiaka osobnosť, ktorá je pripravená na ďalšiu životnú cestu.

Príchodom mladých síl sa zmenil aj variant prvého stupňa na jazykový. Od štvrtého ročníka sa vyučuje Nemecký jazyk, pribudlo aj vyčovanie anglického jazyka. Vyšlo sa tak v ústrety rodičom, ktorí mali záujem, aby sa ich deti oboznámili aj s cudzími jazykmi. Okrem klasického vyučovania sa snažia naši pedagógovia priblížiť žiakom históriu obce a okolia.

Naši žiaci zúčastňujú súťaží poriadaných odborom školstva. Sú to rôzne športové súťaže, Pytagoriáda, Olympiáda či už matematická alebo geografická. Talentovaní žiaci na rétoriku sa zúčastňujú každoročne súťaže v prednese poézie a prózy. Okrem toho sa zapájajú do súťaží, ktoré pre nich pripravujeme v rámci školy.

Čo sa týka mimoškolských činností, majú deti možnosť zapojenia sa do záujmového vzdelávania prostredníctvom krúžkov. Zvláštnu pozornosť venujeme najmä rozvíjaniu folklórnych tradícií nášho regiónu, žiaci z nášho folklórneho súboru Porubanček sa zúčastňujú na rôznych kultúrnych podujatiach organizovaných školou i obcou.

V rámci vyučovania sa snažíme usporadúvať čo najviac náučných exkurzií. Keďže nám záleží i na ich kultúrnom vzdelaní, každoročne navštevujeme divadelné predstavenia.

V školskom roku 2002/2003 oslávila naša škola 40. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti bol na našej škole usporiadaný program pre rodičov a bývalých žiakov, ktorý bol spojený s prehliadkou školy. Žiaci si pripravili množstvo scénok a literárnych ako aj hudobných pásiem. Pozvanie neodmietli ani bývalí riaditelia školy, ktorí tu pôsobili.
K uvedenej príležitosti bola k nahliadnutiu i výstavka z histórie a rodičia – bývalí žiaci, si mohli pospomínať na svoje školské časy. Pomocnú ruku k zorganizovaniu nám podali i obecný úrad ako aj rodičia. Celá akcia sa niesla v slávnostnom duchu a všetci prítomní skonštatovali, že škola sa každým rokom viac a viac rozvíja, nie len za stenami budovy, ale aj pri rôznych programoch organizovaných obecným úradom.

Z uvedeného pohľadu je naozaj vidieť, že mimoškolskej činnosti u nás v škole ale i v obci venujeme dostatočne veľký čas a deti prejavujú aj o uvedené činnosti záujem. Bohužiaľ, vzhľadom na nízky počet detí, je pre nás nesmierne ťažké zúčastňovať sa prevažne športových akcií poriadaných odborom školstva, nakoľko pri našich počtoch nie sme schopní vytvoriť jedno družstvo žiakov z jedného ročníka.
Cieľom, ktorý sledujeme pri organizovaní mimoškolskej činnosti, je prevažne naplnenie voľného času detí, čím sa snažíme rozvíjať ich záujmy a prirodzený talent.

Naším najväčším úspechom je aj to, že deti sa radi zúčastňujú všetkých akcií organizovaných školou a aj sami prichádzajú s nápadmi a podnetmi. Vďaka obetavej práci pedagógov môžeme ale povedať, že uskutočňovaním mimoškolských aktivít predchádzame problémom ako sú drogy, záškoláctvo, šikanovanie a iné negatívne vplyvy, s ktorými sa môžu deti stretnúť vo svojom voľnom čase..

• Základná škola s materskou školou, Dolná Poruba 88
    Dolná Poruba 88