História školy Súčasnosť Profil školy

História školy

Prvá škola v Dolnej Porube sa spomína začiatkom 19. storočia. Škola bola v súkromnom dome a bola čierna. T.j. žiadne pece, len v prostriedku miestnosti bolo ohnisko, ktoré slúžilo zároveň aj ako svetlo v dlhé zimné večery. Vyučovanie sa začalo až po sviatku všech Svätých. Do tej doby nesmel do školy nik ani nakuknúť. V uvedený sviatok bol zápis a od zápisu už každé školopovinné dieťa muselo chodiť do školy. V prípade neprítomnosti ich obecný sluha dohnal do školy palicou a tam ich poviazal s motúzom. Prvá škola bola vystavaná na mieste, kde býva Andrej Váni. Neskôr bola vystavaná v ovocnej záhrade.

Prvý učiteľ sa volal Rybnický. Bol to statočný človek a ľud si ho ctil. Do tej doby bolo vyučovanie čisto slovenské a metóda bola predriekacia a napodobňovacia. Učiteľ predpísal a žiaci opisovali. Keďže to boli ťažké časy, aj učebníc bolo nedostatok. Z jedného šlabikára sa niekedy až traja učili. Kto neposlúchal musel kľačať na polienku. Každé dieťa muselo do školy nosiť polienko, aby sa mohlo kúriť. Kto nedoniesol, bol naspäť poslaný.

Postupne sa do škôl začala vkrádať maďarčina. Slovensky sa vyučoval iba katechetizmus.

Do roku 1905 vyučovali len mužské sily. Detí v škole začalo pribúdať a tak sa obec rozhodla vystavať novú školu. Od ŽIDA kúpila pálenicu s krčmou a bytom a tam vystavala školu aj s bytmi pre učiteľov. Dokončená bola v roku 1907.

• Základná škola s materskou školou, Dolná Poruba 88
    Dolná Poruba 88